Strony

Facebook

Reklama

Nadmiar wody w organizmie – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

wtorek, Sierpień 20, 2013

Wielu ludzi zmaga się z nadwagą, a nawet otyłością. W Polsce problem ten dotyczy już prawie 2/3 dorosłych! To zdecydowanie więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Część z tych osób podejmuje walkę o utratę nadmiarowych kilogramów, ale im się to nie udaje. Dlaczego tak się dzieje?

Modyfikacja diety

 

Przyczyną nadwagi nie zawsze musi być tłuszcz. Niekiedy winna jest woda, a raczej jej zbyt duża ilość w organizmie. Dokładnie gromadzi się ona w przestrzeni międzykomórkowej. Z powodu działania różnych czynników (hormony, niedobór płynów w diecie, ale zbyt dużo soli, wysoka temperatura, alkohol, brak ruchu) woda wycieka z naczyń krwionośnych. Nie trafia więc do nerek, tylko jest kumulowana w tkankach, które puchną. W efekcie nie możemy włożyć butów ani zmieścić się w spodniach, które dotąd leżały jak ulał.

Na szczęście, nadmiar wody w organizmie nie jest czymś, czego nie można się pozbyć. Istnieje kilka trików, by tego dokonać.

Po pierwsze, trzeba nieco zmodyfikować sposób odżywiania – zminimalizować, a najlepiej usunąć z menu sól i sód. Warto odstawić produkty mocno przetworzone. Konserwanty również sprzyjają gromadzeniu wody w tkankach. Musimy też wyeliminować z jadłospisu słodycze i słone przekąski. Tłusty nabiał też znajduje się na liście zakazanej. Nie można jednak rezygnować z przetworów mlecznych – trzeba tylko wybierać ich chude warianty.

W przypadku pań stosujących doustną antykoncepcję ratunek może przynieść zmiana pigułek. Warto sięgnąć po herbatki ziołowe. Trzeba jednak pić je regularnie, przynajmniej trzy filiżanki dziennie. W walce z nadmiarem wody w organizmie najlepiej sprawdzają się: pokrzywa, skrzyp, mniszek, borówka, brzoza brodawkowata.

Zostaw komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Uprawa stewii odbywa się głównie w Azji i Ameryce Południowej

Cukier naturalny, czyli sacharoza, jest ostatnio na cenzurowanym. Lekarze, urzędnicy odpowiedzialni za opiekę zdrowotną, prasa medyczna obarcza go odpowiedzialnością za...

Zamknij