Strony

Facebook

Reklama

Badanie płodności na podstawie poziomu hormonu AMH

sobota, Marzec 31, 2018
Lekarz w klinice prowadzący badania hormonu amh

W palecie różnych badań diagnostycznych wykonywanych w klinikach leczenia niepłodności znajduje się między innymi badanie poziomu hormonu AMH. Jak można interpretować wyniki takiego testu i czy pozwala on na określenie w sposób jednoznaczny przyczyn niepłodności?

Czym jest AMH?

AMH to hormon anty-müllerowski, czyli z języka angielskiego Anti-Müllerian Hormone. Sprawdzenie jego poziomu we krwi pacjentki, pozwala na ocenę stanu jej rezerwy jajnikowej i umożliwia również ocenę płodności kobiety. Hormon anty-müllerowski występuje w jajnikach kobiety, jako składnik produkowany w pęcherzykach pierwotnych. Co ciekawe, hormon AMH znajduje się również w męskich jądrach.

U kobiet największe stężenie hormonu AMH pojawia się w komórkach warstwy ziarnistej pęcherzyków preantralnych i antralnych. Obecność tego hormonu jest bardzo istotna dla prawidłowego wzrostu pęcherzyków. Stymuluje on FSH, a jednocześnie hamuje wzrost i rozwój pozostałych pęcherzyków pierwotnych w jajnikach. W efekcie obecność hormonu AMH pozwala na realizację w sposób prawidłowy selekcji pęcherzyka dominującego, na tyle dojrzałego, że może on uwolnić komórkę jajową zdolną do zapłodnienia.

Badanie poziomu AMH

Aby oznaczyć poziom AMH u kobiety, należy przeprowadzić proste badanie z krwi. Można je wykonać właściwie w każdej fazie cyklu, ponieważ nie mają one wpływu na jego stężenie. Ilość hormonu we krwi kobiety utrzymuje się przez cały czas na stałym poziomie. Na wyniki badania hormonu AMH nie ma też znaczenia to, czy pacjentka znajduje się w trakcie leczenia w ramach terapii hormonalnej i antykoncepcyjnej.

O tym, czy w jajnikach znajduje się hormon AMH badanie krwi odpowiada w precyzyjny sposób. Na tej podstawie można wnioskować o obecnym poziomie płodności pacjentki i wskazać, jakie ma ona szanse na zajście w ciążę. W przypadku niskiego poziomu AMH lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu pacjentki do procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Na podstawie badania hormonu AMH można też ocenić z dużym prawdopodobieństwem, kiedy pacjentka znajdzie się w fazie menopauzalnej.

Jak interpretować wyniki badania?

Pod względem fizjologicznym u zdrowej, prawidłowo rozwijającej się kobiety, ilość hormonu AMH będzie zmniejszać się wraz z wiekiem. Mówi się o malejącej w czasie rezerwie jajnikowej. Kobieta osiąga najwyższy poziom stężenia AMH w organizmie w okolicach 25. roku życia, a następnie utrzymuje się on na takim samym poziomie, aby później zacząć maleć do okresu przekwitania. Im wyższy poziom hormonu AMH, tym większe są szanse na zajście w ciążę – naturalnie lub przy zastosowaniu metod wspomaganego rozrodu, w tym in vitro.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzaje glukometrów

Glukometr ma na celu pomiar stężenia glukozy we krwi pacjenta chorego na cukrzycę. Jest on wykonywany na podstawie reakcji glukozy...

Zamknij