Strony

Facebook

Reklama

Cholesterol – jego rola w organizmie, normy i skutki zbyt dużego cholesterolu

wtorek, Kwiecień 3, 2018

Organizm ludzki nie mógłby funkcjonować bez cholesterolu, ponieważ jest on niezbędny m.in. do prawidłowej pracy układu nerwowego i stanowi ważny składnik błon komórkowych. Nadmiar cholesterolu jest jednak szkodliwy, może prowadzić do zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu nie powoduje żadnych dolegliwości, objawia się dopiero po pewnym czasie miażdżycą, zawałem serca albo udarem niedokrwiennym. Dlatego jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia i życia. Cholesterol należy badać regularnie raz w roku w ramach profilaktyki.

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego działania organizmu

Cholesterol stanowi bardzo ważny składnik błon komórkowych. Zapewnia ich przepuszczalność oraz reguluje funkcje receptorów – dzięki temu możliwa jest komunikacja międzykomórkowa niezbędna do prawidłowego działania organizmu człowieka. Jako składnik błon komórkowych cholesterol wpływa na ich sztywność i chroni je przed czynnikami chorobotwórczymi.

Bez tego lipidu organizm nie byłoby w stanie wytworzyć hormonów płciowych męskich i żeńskich ani tych produkowanych w korze nadnerczy (odpowiedzialnych m.in. za regulację ciśnienia krwi i metabolizm białek, tłuszczów i glukozy).

Organizm ludzki m.in. dzięki cholesterolowi może wytwarzać w skórze witaminę D3. Witamina ta ma znaczenie dla układu kostnego, mięśniowego, nerwowego oraz dla działania układu immunologicznego.

Cholesterol jest bardzo ważny dla pracy mózgu i całego układu nerwowego. Dzięki niemu komórki tego układu mogą się ze sobą komunikować. Bez cholesterolu byłoby niemożliwe prawidłowe działanie receptorów serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem, ale też reguluje sen, naturalne ruchy jelit oraz wpływa na samopoczucie.

Normy cholesterolu dla kobiet i mężczyzn

Przyjmuje się, że całkowity cholesterol powinien mieścić się w normie do 200 miligramów na decylitr krwi (mg/dl) lub 5,17 milimoli na litr (mmol/l). Cholesterol dzieli się na frakcje LDL (z ang. low-density lipoprotein) oraz HDL (z ang. high-density lipoprotein) – określa się je odpowiednio jako „zły” cholesterol i „dobry cholesterol.

Wynik badania frakcji cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 100 miligramów na decylitr krwi (mg/dl), za wysoki uznaje się wynik wyższy niż 130 mg/dl.

Norma frakcji HDL to dla kobiet od 40 do 80 mg/dl, a dla mężczyzn od 35 do 70 mg/dl. Przekroczenie górnej granicy normy nie jest traktowane jako zjawisko negatywne w przypadku cholesterolu HDL.

Konsekwencje zbyt wysokiego cholesterolu

Podwyższony cholesterol nie powoduje żadnych dolegliwości, zauważalne są dopiero konsekwencje jego utrzymywania się przez lata. Nadmiar cholesterolu LDL odkłada się w organizmie w postaci blaszek miażdżycowych, które utrudniają przepływ krwi przez tętnice i usztywniają ściany tych naczyń.

Osoby cierpiące na miażdżycę są narażone na zawał serca i udar niedokrwienny mózgu. Ich konsekwencją może być utrata sprawności, a nawet śmierć. Cholesterol warto badać regularnie raz do roku przy okazji wykonywania innych badań profilaktycznych.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Lekarz w klinice prowadzący badania hormonu amh
Badanie płodności na podstawie poziomu hormonu AMH

W palecie różnych badań diagnostycznych wykonywanych w klinikach leczenia niepłodności znajduje się między innymi badanie poziomu hormonu AMH. Jak można...

Zamknij