Strony

Facebook

Reklama

Czym przejawia się jedzenie kompulsywne?

poniedziałek, Wrzesień 16, 2013

Życie nas nie rozpieszcza. Codziennie musimy stawiać czoła wielu problemom. Niektóre z nich są bardzo złożone, a ich rozwiązanie wymaga sporej odwagi, energii i zmiany mentalności. Czasami mimo usilnych starań nie udaje się przezwyciężyć trudności przez bardzo długo.

Zajadanie problemów

 

To wszystko odbija się na naszej psychice. Człowiek jest bardzo skomplikowaną istotą. Wielu naukowców podkreśla, że rozwiązanie wielu trudnych sytuacji leży w nas samych. Niektórzy trenerzy, zwłaszcza w trakcie ważnych i wyczerpujących zawodów, podkreślają, że zmęczenie jest jedynie stanem umysłu.

Sęk w tym, że nie jest łatwo odciąć się od zmartwień, trudnych sytuacji. Długotrwałe oddziaływanie negatywnego czynnika wywołuje w naszym organizmie reakcję obronną. Przejawia się ona różnorako. Niektórzy sięgają po alkohol, inni wpadają w nałóg hazardu, który pozwala im zapomnieć na jakiś czas o trudnościach życiowych, zawodowych czy zdrowotnych.

Są też osoby, które w stresowej sytuacji albo w poczuciu bezsilności jedzą. Fachowo zajadanie problemów, objadanie się czy obżeranie określane jest jako jedzenie kompulsywne. Jego istota polega na tym, że sięgamy po pokarm czy nawet rzucamy się na niego jak wygłodzone hieny na padlinę nawet wtedy, gdy nie czujemy się głodni. Nie kontrolujemy czynności spożywania produktów. Z tego powodu zaburzenie to nazywane jest również uzależnieniem od jedzenia.

W trakcie napadów chore osoby wybierają zwykle pokarmy wysokokaloryczne: słodycze, słone przekąski albo mięso – czyli produkty powszechnie kojarzone jako niezdrowe. Rzucając się na nie, osoba dotknięta tym zaburzeniem czuje się wolna. Następuje wówczas redukcja poziomu stresu. Jedzeniu towarzyszy uczucie wstydu, złości albo poczucie winy. Przeważnie chorzy jedzą w samotności.

Zostaw komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tahini, czyli zasmakuj w kuchni orientalnej

Eksperymentowanie w kuchni pozwala nie tylko odkrywać nowe smaki, ale też dostarcza ogromnej frajdy. Dotyczy to zwłaszcza doświadczeń z potrawami...

Zamknij