Strony

Facebook

Reklama

Leczenie zębów w praktyce

poniedziałek, Październik 28, 2013

 

Ból, strach, koszty – usuwanie ubytków w uzębieniu nie należy do przyjemnych czynności. Jeśli jednak nie będziemy dbać o swoje zęby, w końcu zostaniemy bez nich, lub skażemy się na katusze: fizyczne lub/i ekonomiczne. Z drugiej strony stomatolodzy potrafią leczyć, wywołując dużo mniejszy ból niż kiedyś.

Zwalczanie próchnicy

 

Higiena jamy ustnej jest podstawową bronią w walce z próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej, np. paradontozą. We wczesnym wykrywaniu ubytków pomogą regularne wizyty kontrolne u dentysty. Wystarczy jedno spotkanie na pół roku, podczas którego stomatolog obejrzy nasze zęby pod kątem rozwoju próchnicy.

W razie potrzeby podczas badania lekarz zdejmie też kamień nazębny, czyli zmineralizowany osad, który prowadzi do wykształcenia ognisk próchnicy. Kamień składa się m.in. z bakterii próchnicotwórczych. Wykonywany przez nie metabolizm cukrów oraz fakt wytwarzania kwasów osłabiają szkliwo, powodując ubytek wapnia i fosforu. Tak powstaje kwaśne środowisko (pH 5,5), którego następstwem jest rozwój próchnicy.

Im wcześniej rozpocznie się leczenie zębów, tym będzie ono mniej bolesne. Ognisko chorobowe będzie bowiem niewielkie, a jego usunięcie nie będzie wymagać długiego borowania. Ma to również przełożenie na cenę. Duża dziura może wymagać użycia dodatkowej plomby, za którą trzeba będzie zapłacić. Większy ubytek wymaga dłuższego leczenia, a czas to pieniądz…

Jak wygląda leczenie zachowawcze? Najpierw stomatolog boruje ząb celem usunięcia ognisk zmienionych chorobowo. Czynność ta może wymagać podania znieczulenia. Jeśli tak się stanie, pacjent musi odczekać kilkanaście minut, zanim środek zacznie działać. Następnie lekarz zalepia dziurę kompozytem i formuje go w taki sposób, żeby możliwie dokładnie odzwierciedlał on naturalny kształt zęba w danym miejscu. Każda wymodelowana warstwa wypełnienia jest naświetlana lampą polimeryzacyjną. To zapewnia plombie pożądaną twardość i wytrzymałość mechaniczną.

Istnieje droga na skróty, która zwalnia z obowiązku dbania o zęby. Naraża ona jednak na spore wydatki. Wstawianie koron, implantów, mostów czy licówek to wydatek przynajmniej kilku tysięcy złotych. W gabinecie dentystycznym można zostawić tyle pieniędzy, ile kosztuje dobre auto klasy średniej z salonu.

Niekiedy leczenie zębów przybiera bardziej skomplikowany przebieg niż usunięcie części objętej próchnicą i wstawienie światłoutwardzalnego kompozytu. Mowa o endodoncji, czyli leczeniu kanałowym. Jak wygląda takie leczenie zębów? O tym przeczytasz na stronie http://eratunek.pl/leczenie-zebow-w-warszawie-czy-zawsze-musi-byc-drogie.

Zostaw komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Medycyna estetyczna niejedno ma imię

Być młodym i pięknym – to marzenie wielu z nas. Niestety, czasu nie da się zatrzymać, a jego upływ robi...

Zamknij