Strony

Facebook

Reklama

Nietrzymania moczu. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie?

niedziela, Lipiec 1, 2018

Nietrzymanie moczu to dla wielu osób wstydliwy problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Istnieje wiele skutecznych metod, które mają na celu leczenie nietrzymania moczu, dlatego też zupełnie bezpodstawne jest ukrywanie tej dolegliwości. Popuszczanie moczu to nie tylko dolegliwość fizyczna, ale również psychiczna.

Nietrzymanie moczu ma wpływ na samopoczucie, gdyż wiąże się z faktem, że osoby z tym schorzeniem często nie mogą uczestniczyć w życiu społecznym, to prowadzi z kolei do wykluczenia oraz osamotnienia. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia nietrzymania moczu.

Przyczyny i objawy nietrzymania moczu

Chociaż przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, to należy zdać sobie sprawę, że jest to schorzenie do wyleczenia. Jednym ze sprawdzonych sposobów, od których warto rozpocząć terapię i poprawę samopoczucia, są pieluchomajtki dla dorosłych – w ogóle ich nie widać, a są faktycznie skuteczne i wytrzymałe.

 

Nietrzymanie moczu i częste oddawanie go mogą wynikać z:

  •      infekcji układu moczowo-płciowego,
  •      zmian hormonalnych,
  •      przebytego porodu (jeśli nietrzymanie moczu występuje u młodej kobiety),
  •      ciężkiej pracy fizycznej, która ma wpływ na stan mięśni krocza,
  •      otyłości, która obciąża cały organizm,
  •      nadużywania środków moczopędnych.

Objawy, które towarzyszą nietrzymaniu moczu, są uzależnione od rodzaju choroby. Głównym objawem jest zawsze bezwiedne wyciekanie moczu. Z kolei nietrzymanie moczu spowodowane parciami naglącymi jest poprzedzone uczuciem silnego parcia na pęcherz moczowy. Przy nietrzymaniu z przepełnienia objawia się ono popuszczaniem niewielkich ilości moczu.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Są różne sposoby radzenia sobie z nietrzymaniem moczu – np. wspomniane pieluchomajtki, które są dostępne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. We wczesnym stadium tej przypadłości pomóc powinny także ćwiczenia mięśni Kegla. Natomiast w późniejszych i bardziej poważnych stadiach trzeba skorzystać z innych metod. Mogą to być wkładki dopochwowe, ćwiczenia biofeedback, zabiegi elektrostymulacji oraz wszczepienie specjalnej taśmy, która ma na celu poprawić kąt cewkowo-moczowy. Można również brać leki na nietrzymanie moczu – warto zwrócić uwagę i wybierać tylko te, które zawierają naturalne składniki i witaminy. Niektóre tabletki na nietrzymanie moczu dostępne są bez recepty – są to suplementy diety, które mogą stanowić istotne wsparcie kuracji farmakologicznej. Skutecznym sposobem leczenia jest również zastosowanie metody laserowej, która umożliwia usunięcie objawów.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Cholesterol – jego rola w organizmie, normy i skutki zbyt dużego cholesterolu

Organizm ludzki nie mógłby funkcjonować bez cholesterolu, ponieważ jest on niezbędny m.in. do prawidłowej pracy układu nerwowego i stanowi ważny...

Zamknij