Strony

Facebook

Reklama

Pierwsza wizyta u ginekologa

wtorek, Październik 15, 2013

 

Wśród Polaków świadomość konieczności regularnego badania się jest dość niski na tle krajów rozwiniętych. Trochę lepiej pod tym względem prezentują się panie. Być może wynika to z ich natury oraz tradycji przekazywania przez kobiety w rodzinie praktycznej wiedzy, także tej dotyczącej zdrowia.

Odwiedź specjalistę przed rozpoczęciem współżycia

 

Jednak wciąż w pewnych środowiskach pokutuje myślenie, że skoro kobiecie nic nie dolega, nic ją nie boli w okolicach narządów rodnych, to nie musi zgłaszać się do ginekologa. Inne unikają kontaktu z tym lekarzem, gdyż się wstydzą, część się boi, a pewnej grupie pań po prostu nie chce się umówić i pojechać do ginekologa.

Takie wzorce przekazywane są córkom i wnuczkom. To niedobre podejście, które może wyrządzić młodej osobie wiele krzywdy i narazić na duże problemy ze zdrowiem albo nawet bezpłodność. Kobieta do specjalisty od żeńskiego układu płciowego po raz pierwszy powinna zgłosić się już jako nastolatka.

W pierwszych wizytach uczestniczyć powinna jej mama albo inna bliska i zaufana osoba. Obowiązek ten dotyczy małoletnich poniżej 16. roku życia. W takiej konsultacji musi wziąć udział rodzic albo inny opiekun prawny dziewczyny. Obecność mamy albo kogoś, komu młoda kobieta ufa, zmniejsza stres, uczucie skrępowania towarzyszące takim sytuacjom.

Kiedy po raz pierwszy nastolatka powinna odwiedzić ginekologa? Wiek 15-16 lat jest optymalny. Nie zaszkodzi też wizyta, gdy młoda osoba ma 14 lat. Warto ją odbyć nawet wtedy, gdy nie dzieje się nic niepokojącego (obfite miesiączki, nieregularne krwawienie, silne bóle brzucha, podejrzenie ciąży) W taki razie – w jakim celu?

Pierwsza wizyta u ginekologa polega najczęściej na badaniu USG, które ma ustalić, czy na jajnikach nie wykształciły się złośliwe guzy. Zwykle dziewczyna nie musi siadać na fotelu ginekologicznym, który często przeraża. Więcej o tym, na czym polega badanie ginekologiczne, przeczytamy na stronie http://glowaboli.pl/na-czym-polega-badanie-u-ginekologa.

Rodzic powinien zabrać córkę do lekarza także wtedy, gdy planuje ona rozpocząć współżycie albo już to zrobiła. Innym argumentem jest możliwość skorzystania z darmowego szczepienia przeciw wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Takie szczepienie, które najlepiej wykonać, zanim dziewczyna zaczęła życie płciowe, jest przez niektóre samorządy finansowane w 100 proc.

Zostaw komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym przejawia się jedzenie kompulsywne?

Życie nas nie rozpieszcza. Codziennie musimy stawiać czoła wielu problemom. Niektóre z nich są bardzo złożone, a ich rozwiązanie wymaga...

Zamknij