Strony

Facebook

Reklama

Pobranie komórek macierzystych ratuje życie?

czwartek, Sierpień 3, 2017

Pobranie komórek macierzystych z kości biodrowej może się odbywać na dwa sposoby. Po pierwsze może się odbyć z krwi obwodowej. Można też pobrać komórki ze szpiku kostnego. Przy pobraniu komórek z krwi obwodowej dawca otrzymuje substancję hormonalną, która pobudza produkcję komórek, przez co można ją pobrać bezpośrednio z krwi.

Krew pępowinowa stanowi ważne źródło komórek macierzystych.

Można je również pobrać ze szpiku kostnego. Komórki macierzyste pobiera się pod narkozą i konieczny jest wówczas 2-3 dniowy pobyt pacjenta w szpitalu, przeciwnie do pobierania z krwi obwodowej.

Komórki macierzyste pobrane ze szpiku nie powodują, że szpiku brakuje bądź się nie regeneruje.

Zazwyczaj następuje to w ciągu dwóch, trzech tygodni od pobrania. Pacjent może odczuwać delikatny ból, porównywalny do stłuczeń. Jednak relacje o tym jakoby było to odczuwalne dla pacjenta bardzo boleśnie i dotkliwie, są mocno przesadzone. Pobranie komórek macierzystych pozwala na uratowanie życia chorym pacjentom.

Zastosowania komórek macierzystych w głównej mierze skupiają się na leczeniu chorób układu krwiotwórczego w tym głównie leukemii, zwanej potocznie białaczką. Świadomość społeczeństwa na temat tej choroby jest co raz większa i z roku na rok pojawia się co raz więcej osób chętnych do zarejestrowania się w banku komórek macierzystych.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzinne wycieczki rowerowe – jak bezpiecznie jeździć

W 2015 r. rowerzyści doprowadzili do 4634 wypadków drogowych, w których zginęły 303 osoby. Aby rodzinny wypad na rowery nie...

Zamknij